To kjøkken har samme utsikt på 643 meter – det ene med hvite duker og vinliste, det andre der du står i kø etter et brød i turskoene. Her er hva hvert av dem har å by på, og hvilket du bør velge.
På Ulriken finnes det to spisesteder, og de er virkelig forskjellige – ikke en restaurant med et tilhørende sidebord, men en finere restaurant og en kafé som passer til ulike anledninger, budsjetter og stemninger. Begge ligger på 643 meter med samme panoramautsikt, og begge baserer menyen på det Vestland-regionen faktisk produserer på den tiden av året.
Kjøkkenet arbeider med sjømat fra Bergens fiskefelt – krabbe, langustine, torsk, kveite – sammen med lam fra fjellbeite, ville urter plukket lokalt og bær som er plukket i naturen, blant annet multebær og tyttebær. Matlagingen er moderne norsk snarere enn tradisjonell: ingrediensene er regionale, men tilberedningen er ikke nostalgisk.
Spisesalen har plass til rundt 80 gjester bak panoramavinduer. Middag er hovedtilbudet, med lunsj på utvalgte dager. Siden menyen følger sesongen, har det du spiser i mars og det du spiser i september lite til felles – våren byr på asparges og tidlige grønnsaker, sommeren på bær og fisk, høsten på vilt og mer næringsrike retter.
Bare kom inn, finn et bord – ingen reservasjon nødvendig. Kafeen serverer smørbrød, supper, vafler, varme og kalde drikker – og Ulriken-bollen, et søtt bakverk med vaniljekrem og bær som har blitt fjellets signaturrett.
Vi er klar over at «berømt lokalt bakverk» er en påstand alle attraksjoner kommer med. Denne fortjener det: bollen er mer fyldig enn de fleste, og folk kommer tilbake spesielt for den. Inne i lokalet sitter du i ly for vinden bak panoramavinduer; uteterrassen er stedet å være på en vindstille sommerdag.
Skyskraperen: reservasjon er nødvendig, bestilles online eller via telefon. Smart casual – ryddig antrekk, ingen sportsklær. Spesielle kostbehov, inkludert vegetarisk, vegansk og allergier, imøtekommes ved forhåndsvarsel. Vanligvis åpent 17:00–22:00 om sommeren, med reduserte åpningstider i andre årstider.
Summit café: ingen reservasjon, kun drop-in. Åpent når taubanen er i drift om morgenen og stenger når den stenger om kvelden. Ingen kleskode – tursko er det vanlige.
Begge steder tar imot kortbetaling; kontanter brukes sjelden noe sted i Norge. Husk at den siste taubanen ned bestemmer tidspunktet for middagen din, så sjekk avgangstidene når du bestiller.
Planlegger du en vintertur til Bergen? Ulrikens åpningstider om vinteren, vedlikeholdsstengingen i januar 2027, åpningstider i julen, dagslys og hva du kan forvente deg på fjellet.
Les mer
Åtte konkrete fotosteder på Ulriken, med tips om når man bør ta bilder, hvilke objektiver man bør bruke og hvordan man kan dra nytte av været i Bergen.
Les mer