Ulriksbanen 60 år!

Ulriksbanen feiret 60 års jubileum fredag 26. februar!

Ulriken 60ar karusell 2

Den 26. februar 1961 gikk den aller første offisielle turen med Ulriksbanen.
Det var en aldri så liten merkedag for byen vår. Bergenserene fikk plutselig en helt ny og ganske ekstraordinær reiserute til toppen av Ulriken; den store ruvende erkebergenske toppen vi alle synger om i Johan Nordahl Brun`s «Udsigter fra Ulriken» (eller «Nystemten», som vi kjenner den best som i dag).

Gjennom sine 60 år har Ulriksbanen hatt en spennende reise, med både ulike eiere og varierende farger på gondolene.
Det har vært utvikling, modernisering og enorme mengder med turglede underveis. Noen utfordringer, men mest oppturer.
Nå som vi feirer jubileum kjenner vi på en enorm glede over alt som skal skje fremover.
Det siste året har selvfølgelig vært spesielt og krevende for alle, oss på Ulriken inkludert. Men samtidig har vi vært så heldige å kunne starte på et stort og spennende utviklingsprosjekt som vi har hatt i ermet lenge.
Vi har revet, løftet, bygget og stått på. Nå gleder vi oss til det neste kapittelet sammen med dere, våre beste og viktigste støttespillere, bergenserne.
I sommer gjenåpner vi med splitter ny bane og ny restaurant på toppen.
Vi er virkelig ivrige etter å få åpne dørene og ønske dere alle velkommen til et oppgradert Ulriken!

Våre nye gondoler, som selvfølgelig skal fortsette å hete Perle & Bruse, vil ha plass til 51 personer hver.
Skyskraperen Restaurant på toppen vil servere nydelig, kortreist og spennende matopplevelser til alle anledninger for opp mot 200 personer. Restaurant, uteområder, kafé og fasiliteter forbedres og fornyes. Det blir gjort store løft med rå arkitektur og topp fasiliteter, samtidig som vi skal ta vare på tradisjonene som er så viktige for oss.

Vi er veldig stolt av å være 60 år, og kry av å både være fra og å få representere Bergen.
Takk til dere alle for tålmodigheten og for all den kjærligheten Ulriken får. Takk for at dere bruker fjellet.
Vi lover å holde på gode tradisjoner og at DNA´et vårt blir det samme.

Gratulerer så mye med dagen!

Dette 60-årsjubileet er dedikert til alle dere, uten dere hadde vi ikke vært her.
Velkommen til ny bane og restaurant sommeren 2021!

Relevant nytt

Skyskraperen Ulriken Åpning av Ulriken Fjellplatå 7 September 2024 Fjelltur 20

Åpning av Ulriken Fjellplatå

– en magisk feiring på toppen av Bergen

Les mer
Skjermbilde 2022 12 12 kl 13 53 25

Velkommen til en koselig førjulstid på Ulriken

— kom i julestemning med oss på Ulriken

Les mer
IJC09213

Experience Nature's Splendor, Adventure, and Culinary Delights at Ulriken – Bergen's Most Majestic Mountain Peak

Welcome to Ulriken, the impressive mountain peak that proudly towers over the city of Bergen. With its magnificent scenery, spectacular views, exciting activities, and fine dining options, Ulriken offers a complete experience for any tourist exploring Bergen.

Les mer